Meziříčský malíř Karel František Tepper
Nebyl sice rodákem, ale přesto větší část svého života prožil v našem městě. Karel František Tepper (psáno i Töpper) se narodil 20. října 1682 v Chrudimi. V rodném městě se vyučil u místního malíře, ale pak se usadil ve Velkém Meziříčí.
Roku 1707 se zde oženil s Annou Terezií Pacherovou, dcerou pozdějšího vrchnostenského hejtmana Františka Tomáše Pachera. V lednu 1715 kupuje dům na náměstí vedle fortny (čp. 86) a stává se velkomeziříčským měšťanem. V domě žil až do své smrti 14. listopadu 1738, za prací však musel vyjíždět.
Jeho dílo bychom našli na různých místech Moravy – Jihlava, Žďár nad Sázavou, Polná, Olomouc, Velehrad i jinde. Pracoval pro církevní i světské vrchnosti, pro které vytvořil především fresky a votivní obrazy.
V Meziříčí vyzdobil v letech 1728-29 opravenou kostelní věž. Tu už sice obdivovat nemůžeme, ale zato si můžeme prohlédnout oltářní obraz Nejsv. Trojice v kostele na Moráni nebo obraz sv. Floriána nad hořícím Velkým Meziříčím v kostele sv. Mikuláše. Známý je také cyklus jedenácti obrazů v Sále vjezdů na brtnickém zámku nebo obraz Panny Marie v netínském kostele. Freskami vyzdobil kostel Nanebevzetí sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou či kapli sv. Antonína Paduánského v Ronově.
Ripp
Přehled některých prací:
- 1715 – obraz Nanebevzetí P. Marie v kostele v Netíně
- 1717 – obraz v kostele sv. Ignáce v Jihlavě
- 1718 – obraz Nejsvětější Trojice na Moráni ve Velkém Meziříčí
- 1723-24 obrazy v Sále vjezdů na zámku v Brtnici
- 1725 – obraz sv. Floriána v kostele sv. Mikuláše
- 1727 – obraz Sedmibolestné P. Marie v kapličce na Fajtově kopci
- 1730 – freska v proboštském paláci v Olomouci
- 1737 – freska v kopuli chrámu Nanebevzetí sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou