3. Mlýny na řece Oslavě
Od počátků osídlení Velkomeziříčska hrály vodní zdroje významnou roli ve způsobu života i obživy jeho obyvatel. Řeky a potoky jako charakteristické prvky místní krajiny k tomu tvořily optimální podmínky. Mlynářská tradice zde sahá hluboko do historie a její součást tvořilo i území Nesměřského údolí.
Mlýny poháněné vodou byly vynalezeny již ve starověku. První zmínka o vodním mlýnu v Čechách pochází z 12. století, na Moravě se objevují o něco později. Přestože se z dnešního pohledu jednalo o primitivní zařízení, přinesly úlevu od těžké manuální, většinou ženské práce při drcení obilí a výrazně ji zrychlily (mletí se oproti ručním mlýnkům zrychlilo víc jak 10x). Středověké mlýny měly ale malou kapacitu, a tak jich bylo potřeba poměrně hodně, aby byly schopny semlít celou úrodu. Jejich výstavba byla náročná, vyžadovala uváženou volbu vhodného umístění i nemalé finanční náklady a zkušenosti na jejich budování. Tuto práci vykonávali sekerníci, kteří se specializovali na ruční výrobu všech dřevěných částí mlýnského zařízení.
Typy mlýnů se dělily podle přívodu vody na mlýnské kolo, a to na spodní, kdy je roztáčel proud vody protékající pod kolem, a horní, kdy voda padala shora na kolo. O výkonosti mlýna rozhodoval počet složení – mlýnského kola s dvojicí mlýnských kamenů, které drtily obilí. Nejmenší mlýny měly jen jedno složení. Při větších mlýnech fungovaly zpravidla i pily či lisovny oleje na vodní pohon. Výkonost mlýnu ovlivňovala i síla a stálost vodního toku, na kterém byl mlýn postaven. Ne všechny mlýny mohly pracovat celý rok, pokud byly umístěny na „nestálé" vodě. I proto si drželi majitelé či nájemci mlýnů k přivýdělku i polní hospodářství.
Na úseku povodí Oslavy od Radostína po Tasov původně bývalo kolem 40 mlýnů. Postupem modernizace jejich technického zařízení ty primitivní či nevhodně umístěné zanikaly a na počátku 20. století se tak počet fungujících mlýnů na stejném povodí snížil na polovinu. (Na celé Moravě mlelo v období první republiky 1 537 mlýnů, z toho na Velkomeziříčsku 38.)