6. Mostiště
Na počátku naší trasy jsme slibovali setkání s řadou stávajících i zaniklých mostů a lávek. Nyní stojíme před obcí Mostiště, která své jméno dostala podle místa s mostky. Historici spojují název tohoto místa s domněnkou, že Mostiště ležely na důležité středověké cestě.
Ves vznikla na území, které v polovině 13. stol. patřilo tišnovskému klášteru. Koncem 13. století přešla do vlastnictví starobylého moravského rodu pánů z Lomnice. V roce 1317 se objevuje první písemná zmínka o Jindřichu z Mostic (de Mosticz). K panství v té době náležela kromě vsi Mostiště i Kamenná, část Oslavice, část Rudíkova, část Pyšela, Vídeň, část Borů, Martinic a, Ostrov, Kněževes, Pavlov, Telečkov (Starý) a Znetínek. Na začátku 15. století držely mostišťské panství páni z Lipé, poté se stal statek součástí velkomeziříčského panství.
Ještě počátkem 18. století se na opravách strategického mostu v Mostištích podílelo také obyvatelstvo několika okolních obcí (Lavičky, Olší, Vídeň, Martinice).
Klíčová místa při vzniku prvních stezek představovaly brody. Mohou vzniknout tam, kde je koryto řeky širší, mělké s kamenitým dnem. Brody se pro překonání řek občas využívají i dnes. Třeba nedaleko odtud.