7. Lesní porosty
Lesy původní dřevinné skladby – suché doubravy, dubohabřiny a bučiny – se v území prakticky nevyskytují. Výjimečně se tu setkáváme s dubem zimním. Přirozené lesy byly nahrazeny kulturními smrčinami. Teplé a suché počasí posledních let jim však nesvědčilo a oslabené smrky napadl kůrovec.
Hlas domova
Hlas domova nepromlouvá z nebe
Vychází
z vanoucího větru a šumění stromů
ze síly mlčenlivých kmenů.
z prastarého zdiva
které milosrdný čas
na vzdory živlům
zachovává pro budoucí.
Hlas domova
je pohlazení kůry stromů
vůně rozkvetlé louky
dotek listu malinového keře
i procházka lesní tišinou
Je umocněn přítomností lásky
úcty
pochopení
touhy po splnění přání dosud nevyřčených
víry v nesmrtelnost
prostřednictvím nových zrození.
Hlas domova
(Bohumila Málková; Vysočina, kraj šípků a jeřabin, 2004)
V místech skalních výchozů se na mělkých půdách více uplatňuje borovice lesní. Najdeme zde již velmi vzácný kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) – drobná slaměnka s purpurově červenými nebo bílými květy a bíle plstnatými lístky z čeledi hvězdnicovitých. Tento druh je řazen k silně ohroženým druhům, protože z mnoha lokalit u nás vymizel.
Stinné skalky porůstá osladič obecný – kapradina s celokrajnými úkrojky listů a s jedlými kořeny. Za zmínku stojí i keře zimolezu černého a růže převislé.
Datel černý (Dryocopus martius) je velice plachý pták, a tak ho v přírodě spíše uslyšíte, než uvidíte. Datel umí výborně šplhat. Při hledání potravy se přidržuje kůry silnými drápy, dlouhými ocasními pery se opírá o kmen, zatímco zobákem vysekává dřevo. Živí se mravenci, brouky a larvami a kuklami hmyzu. Hnízdí v dutině, kterou si vytesává do kmene stromu. Příznivým prostředím pro jeho život jsou staré borové lesy.