15. Mlýny
V Balinách nalezneme dva mlýny. Dolní mlýn, u kterého právě stojíte, a mlýn Čermákův na druhém konci obce, kde dnes najdete pilu. Tak jako mnohé další budovy skrývá i tato ve své historii pohnuté osudy svých majitelů. A je to hlavně dílo náhody, že se může pochlubit vnitřním zařízením, které se dochovalo tak, jak jej v 50. letech minulého století zanechal poslední mlynář Cyril Doležal.
Mlýn nám může připomenout dobu, kdy lidé neznali uhlí ani ropu a veškerá energetická spotřeba byla závislá na dřevě a vodní síle. Aby mohli využívat vodní energii řek co nejúčinněji, vytvářeli na řece jezy. Také řeka Balinka je přehrazena celou kaskádou jezů. Ty dodnes slouží ke zvýšení hladiny a zadržení většího objemu vody.
Od jezu, který najdete dále po proudu v obci, byla voda vedena náhonem na mlýnské kolo. Náhon můžete spatřit za touto tabulí. Doležalův mlýn měl kolo na horní vodu o průměru asi 3,5 m a šířce 1,8 m. Energie proudící vody byla prostřednictvím vodního kola přenášena na hřídel. Později bylo mlýnské kolo nahrazeno vodními turbínami. Pomocí dřevěných převodů tvořených nejrůznějšími hřídeli, palečnými soukolími a palcovými převody byla síla převedena na mlýnské kameny. Spodní nehybný se nazýval ležák, horní otáčející se běhoun. Mezi těmito kameny se drtilo (mlelo) zrno.
V mlýně se zpracovávalo obilí na mouku, krupici, kroupy a šrot. Více než třicet let také zásobovala v mlýně vybudovaná malá vodní elektrárna elektrickým proudem celou obec Baliny. Až v roce 1946 byly Baliny napojeny na státní elektrickou rozvodnou síť.