Dolnolibochovský hadec
Bor na hadci ve stráni a na plošině nad údolím. Původní borové lesy byly a jsou nahrazované výsadbami smrku, což vede k úplné degradaci charakteru.
Bezesporu nejzajímavější částí je stráň v jižním okraji. Probíhá jí sice silnice, je narušená výstavbou chat a drobným lomem, nicméně i tak představuje hodnotné území. Bezesporu nejvýznamnější je výskyt sleziníku hadcového (Asplenium cuneifolium, SO, C2), který se zde vyskytuje v bohaté populaci. Obsazuje svahy původního terénu, stejně jako postupně kolonizuje i skalky v lomu a zářezu silnice. Otevřená společenstva stráně kolonizuje teplomilná květena v čele s bojínkem tuhým (Phleum phleoides). Ve stráni, stejně jako na plošině, je jistě nejnápadnějším druhem podrostu bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea), upoutá i konvalinka vonná (Convallaria majalis). Pravděpodobné je hnízdění datla černého (Dryocopus martius).
Po hadcích u Borů je nejvýznamnějším hadcovým územím na Velkomeziříčsku. Početností populace silně ohroženého sleziníku hadcového borské hadce ještě převyšuje. Význačný je i výskyt teplomilných druhů rostlin. Toto území bylo navrhováno k ochraně již před desítkami let.