Ořechovské rybníky
Velkoryse pojatá lokalita zahrnující několik samostatných enkláv mezi ořechovskými rybníky. Samostatně vystupuje Zmotánek, což je plůdkový rybník s populací puchýřky útlé (Coleanthus subtilis, C2) a dalších čtyř ohrožených druhů obnažených den. R. 2005 zde byl prokázán i výskyt rdestu tupolistého (Potamogeton obtusifolius, C3), což vypovídá o mírně nižší intenzitě hospodaření. Na obnaženém dně hnízdí kulík říční (Charadrius dubius), ve vodě koncertují desítky kuněk obecných (Bombina bombina, C3). Louka ve zhlaví rybníka patřila donedávna k významným botanickým lokalitám, dodnes zbývá už jen vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata, O, C3) a vrba pětimužná (Salix pentandra). Výskyt ostřice dvoumužné, tolije bahenní a prstnatce májového asi patří minulosti (šlo o podobná společenstva jako na louce Za Křížovníkem). Celou louku pohltila expanzivní třtina šedavá. O tom, že byla lokalita dříve vysoce významná svědčí i herbářové položky z druhé poloviny 20. století, kde je dokladován například výskyt všivce bahenního (Pedicularis palustris).
Největší enklávou je rybník Ořechovský s okolními loukami. Louky byly zařazeny zejména kvůli masovému výskytu pampelišky bahenní (Taraxacum palustre, O, C2-C3), předně na louce pod hrází. Vzácným případem je i louka na jižním břehu, která je chvályhodně kosená i na velmi mokrých místech. Přes cenné druhové složení porostu nebyl prokázán výskyt dalších ohrožených druhů rostlin (vliv někdejší intenzifikace). Louka na severním břehu je sice odvodněná a intenzifikovaná, ale v okraji roste jarva žilnatá (Cnidium dubium, C2). Mimo to tam (i jinde) hnízdí čejka chocholatá (Vanellus vanellus). Samotný rybník je významný pro vodní ptactvo (nejsou data).
Malá enkláva na západním břehu Tvrzského rybníka hostí velice cenné společenstvo smilkové louky s dominantní kostřavou niťovitou. Kvalitní je i porost vysokých ostřic v pobřeží rybníka, kde byl ověřen výskyt ostřice trsnaté (Carex cespitosa, C4).
Celé území je bohaté na obojživelníky. Doložen je již zmíněný výskyt kuňky obecné, blatnice skvrnité (Pelobates fuscus, KO), ropuchy obecné (Bufo bufo, O), ropuchy zelené (Bufo viridis, O) skokana zeleného (Rana esculenta, SO), z plazů užovky obojkové (Natrix natrix, O).
Rozsáhlá, velice hodnotná lokalita, mezi mokřadními se řadí k nejvýznamnějším na Velkomeziříčsku. Nevýhodou je poměrně značné ovlivnění intenzifikací.