Kostel Nejsvětější Trojice
Nachází se na starém hřbitově moráňském. Byl postaven vlašskými stavebníky na popud tehdejšího majitele panství Zikmunda Heldta. Dokončen byl roku 1553 Benešem Vlachem. Původní gotický sloh utrpěl pozdějšími přestavbami. V letech 1672 – 1696 vznikl pro kostel z podnětů místních fundátorů „zlacený" oltář. Roku 1718 Karel František Töpper namaloval hlavní oltářní obraz Nejsvětější Trojice. Kostel byl určen především k pohřebním obřadům, mše se v něm konaly jen několikrát ročně. Od roku 1557, kdy hlavní chrám užívali nekatolíci, sloužil pro potřeby katolické menšiny. Roku 1611 kostel na krátko získali luteráni.
U sakristie jsou ve zdi zasazeny tři náhrobní kameny. První nám sděluje, že L. P. 1553 v neděli před sv. Dorotou tj. čtvrtého dne měsíce února dokonala život Anna Křisstanova, manželka urozeného vladyky pana Václava Majetského z Krásné Hory. Jejišto duši pán Bůh milostiv býti. Na druhém náhrobku je uvedeno L. P. 1553 ve čtvrtek před narozením Panny Marie umřela Kateřina, dcera Václava Majetského z Krásné Hory (bývalý hrádek v Mostištích u Velkého Meziříčí). Na třetím je nečitelný nápis se znakem Pernštejnů.
Ve věži bývaly dva zvony z roku 1554. Větší, s váhou 112 kg měl nápis: Léta 1554. Tento zvonec jest udělán ke cti a chvále svaté Trojici, v Meziříčí léta 1554. Druhý vážil 67 kg a měl na koruně nápis: 1554 Ke cti a chvále Pánu Bohu k svolání slova. Po straně byla zamřížovaná brána jako znak a pod ní doplněno slovo: Božího.
Po roce 1823, po velkém požáru města, který zasáhl hřbitov, zde proběhla řada menších úprav, včetně rozšíření hřbitova. 9. května 1823 byly zvony z důvodu poškození rozlity a nahrazeny jinými z roku 1830 od Karla Stechra z Brna. Zvon o váze 96 kg nesl nápis: sv. Anně, své patronce, věnuje Anna Sáblíková. Druhý o váze 68 měl nápis: K poctě sv. Kříže, znamení spásy lidstva, věnují manželé Sáblíkovi. Oba zvony byly v r. 1942 násilně odebrány pro válečné účely. Poté sem místní farář zakoupil malý zvon.
Při bombardování města Velkého Meziříčí 9. 5. 1945 ráno byl zasažen i hřbitov, mnohé hrobky rozmetány, kříže rozbity, okna i s rámy v kostelíku zničeny a kaplička sv. Kříže byla úplně srovnána se zemí. U vchodu do této kaple byla do zdi zasazena deska s francouzsko-ruským nápisem, připomínajícím, že zde na cestě z Paříže domů do Ruska, v hostinci u Černého orla, zemřela princezna Anna Petrovna Šachovská z Moskvy: "Zde leží tělo princezny Anny Petrovny Šachovské, zemřelé ve Vel. Meziříčí r. 1810, 26. srpna. Važte si její památky! Slzy těch, kdož ji znají, následují ji neustále!"
Poslední celková oprava včetně věže a střechy byla provedena v roce 2005.
Pod kostelem se nachází hrobka.